Zaloguj Zarejestruj
O Tramwajowej Linii Turystycznej Daniel Siwak

O Tramwajowej Linii Turystycznej

Tramwajowa Linia Turystyczna (TLT) to wspólny projekt Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi i MPK Łódź, a od 2011 roku również Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi. Jego celem jest popularyzacja historii miasta i regionu, a w szczególności komunikacji miejskiej przez pryzmat zabytków techniki.

W ciągu ostatniej dekady linia wakacyjna startowała m.in. z pętli przy ulicy Wycieczkowej czy z Zajezdni Dąbrowskiego, a wiodła zawsze na Zdrowie. Przedsięzwięzie docenili nie tylko pasażerowie. W 2007 roku linia została wyróżniona w plebiscycie Łódzkie Top Ten, a w 2011 roku otrzymała Punkt dla Łodzi w kategorii "Atrakcje" za żywe spotkanie z historią komunikacji miejskiej. Zaangażowanie w organizację linii było jednym z powodów przyznania Punktu dla Łodzi dla naszego Stowarzyszenia.

W te wakacje Tramwajowa Linia Turystyczna po raz kolejny zawita na trasie do Konstantynowa i Lutomierska. W każdą niedziele i święta od 24 czerwca do 23 września, zabytkowy skład wagonów 5N+5ND z początku lat 60. XX wieku kursować będzie jako brygada 7. najbardziej malowniczej linii tramwajowej w Polsce - linii 43 (A/B). Jej trasa wytyczona jest z krańcówki przy ulicy Północnej ulicami Legionów, Konstantynowską do Konstantynowa Łódzkiego, a następnie przez Kazimierz do Lutomierska.

W połowie drogi znajduje się Zajezdnia Muzealna Brus, w której m.in. dzięki staraniom Klubu Miłośników Starych Tramwajów w najbliższych latach ma powstać interaktywne muzeum transportu. Odwiedzający będą mogli tam zapoznać się m.in. z historią komunikacji miejskiej. Obecnie na terenie zajezdni znajduje się ponad 30 starych autobusów i tramwajów.

Aktualne terminy, w których odbywać się będą dni otwarte na terenie Zajezdni Muzealnej Brus znajdziecie TUTAJ.

Urokliwy odcinek trasy o ogromnych walorach turystycznych rozpoczyna się za Konstantynowem, gdzie szlak biegnie przez pagórkowaty teren otoczony polami i niską zabudową. W Kazimierzu torowisko odłącza się od szosy i przebiega samodzielnie przez pola, następnie prowadzi przez zabytkowy most nad Nerem, by po chwili znaleźć się na pętli w Lutomiersku. Tam trwa dłuższy postój przed kolejnym kursem w kierunku Łodzi.

Tegoroczna edycja Tramwajowej Linii Turystycznej odbywa się w ramach obchodów 15-lecia działalności tej komunikacyjnej inicjatywy oraz 120-lecia komunikacji miejskiej w Łodzi.

Last modified on czwartek, 21 czerwiec 2018 13:31
Login to post comments