Zaloguj Zarejestruj
30-lecie rozpoczęcia eksploatacji Ikarusów 260 (c) Jakub Tarka

30-lecie rozpoczęcia eksploatacji Ikarusów 260

Pierwsze Ikarusy 260 wyjechały na łódzkie ulice w lutym 1983 roku. Przykuwająca oko sylwetka i nowoczesne rozwiązania techniczne wyróżniały te autobusy spośród innych pojazdów, które wówczas kursowały po Łodzi. Dostawy węgierskich krążowników szos trwały do 1985 roku. W sumie dostarczono 242 pojazdy. Przydzielono je do wszystkich pięciu zajezdni autobusowych. Ikarusy kursowały nieprzerwanie do 1999 roku. Krótki powrót serii do ruchu liniowego nastąpił w latach 2005-2006, gdy z powodu trudności taborowych zajezdnia Kilińskiego przystosowała do regularnego ruchu szkoleniowego Ikarusa 260 nr 1518.

Chcąc uczcić 30. rocznicę rozpoczęcia eksploatacji tych zasłużonych pojazdów, Klub Miłośników Starych Tramwajów wraz z Czerwonym Ikarusem (www.czerwonyikarus.com) zorganizowali 5 maja 2013 r. okolicznościowy przejazd. Impreza rozpoczęła się o godzinie 10 na ulicy Sterlinga. Miłośnicy przejechali zabytkowym Ikarusem 260 po śladach linii autobusowych, na których te pojazdy były kiedyś codziennością. Skupiliśmy się głównie na północnej części miasta, choć nie mogliśmy sobie odmówić wizyty na Chojnach i Felińskiego.

Impreza przyciągnęła w sumie 46 osób. Razem z łodzianami bawili się z nami również miłośnicy z Warszawy. W ciągu sześciogodzinnego przejazdu odwiedziliśmy m. in. Arturówek, Imielnik Nowy, Modrzew, Plac Wolności i Nowosolną. Przypomnieliśmy o istnieniu takich linii jak 79bis, 81bis, 251, 255 czy 353.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim uczestnikom imprezy za wspaniałą zabawę. Specjalne podziękowania kierujemy do miłośników z Czerwonego Ikarusa za wspaniałą obsługę przejazdu i znakomicie utrzymany zabytkowy autobus.

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments