Zaloguj Zarejestruj
Zajezdnia Muzealna Brus: ostatnia szansa na zwiedzanie Maciej Zieliński

Zajezdnia Muzealna Brus: ostatnia szansa na zwiedzanie Featured

Jeśli jeszcze nie odwiedzaliście Zajezdni Muzealnej Brus, to właśnie nadarzy się ostatnia taka szansa. W niedzielę, 22 września Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi zachęca do odwiedzenia zabytkowego obiektu przy ulicy Konstantynowskiej 115 oraz pobliskiego schronu przeciwlotniczego.

Ideą działalności Zajezdni Muzealnej Brus jest przybliżanie historii komunikacji miejskiej m.in. poprzez organizację ekspozycji czy udostępnienie znajdującego się na terenie taboru. W 2019 roku mieszkańcy i turyści mają osiem okazji, aby poznać historię łódzkiej komunikacji miejskiej, której początki sięgają grudnia 1898 roku. Ostatnia już okazja do wejścia do tego klimatycznego obiektu będzie 22 września - od godz. 12.00 do godz. 17.00 (na teren wpuszczamy do godz. 16.50). Komunikacyjne zwiedzanie jest elementem obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2019 w Łodzi.

>> Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na FB <<

Zajezdnia przy ulicy Konstantynowskiej 115, prowadzona przez Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi bierze udział w tej ciekawej ogólnoeuropejskiej akcji już po raz piąty. Zwiedzającym udostępniona zostanie największa w mieście kolekcja zabytkowych tramwajów, pośród których mamy wagon Herbrand VNB-125 z 1898 roku czy wagon Konstal 2N1 z 1950 roku (do nauki jazdy). Nie zabraknie także historycznych autobusów. Pośród nich zobaczyć będzie można między innymi Autosana H9.20 z 1991 roku czy Ikarusa 280.70E z 1997 roku.

Nowy sezon oznacza nowości dla zwiedzających. W czasie przerwy zimowej kolekcja historycznych tramwajów wzbogaciła się o nowe pojazdy. Zabezpieczone na przyszłość zostały stojące dotychczas na Helenówku wagony: typu 803N nr 21 i techniczny 5N nr 105. Do Zajezdni Muzealnej Brus tymczasowo trafił również skład wagonów 805Na nr 2610+2611 oraz przegubowy wagon GT6 nr 1075, który kursował między innymi na trasie do Konstantynowa Łódzkiego i Lutomierska.

>> Przeczytaj regulamin zwiedzania ZMB <<

PULPITY, INFORMACJA PASAŻERSKA I SYGNALIZATORY

Tegoroczny sezon turystyczny obfituje w prezentację nowych wystaw - stałych oraz czasowych, będących jednocześnie uzupełnieniem ekspozycji taborowej i prezentujących różne aspekty związane z komunikacją miejską w Łodzi.

      "Kasowniki biletów - wczoraj i dziś"        namiot informacyjny w alej głównej
nowość     "Aleksy Rżewski, tramwajarz z Brusa"       przystanek autobusowy w alei głównej
nowość     "Historyczne stanowiska pracy motorniczych i kierowców"       parter budynku frontowego
      "Sygnalizacja świetlna na łódzkiej sieci tramwajowej w latach 60., 70. i 80."       I piętro budynku frontowego
polecamy     "Elektroniczny indeks łódzkich linii tramwajowych"       I piętro budynku frontowego
polecamy     "Informacja pasażerska w pojazdach komunikacji miejskiej 1989-2018"       I piętro budynku frontowego
      "Tramwajowe mierniki elektryczne"       I piętro budynku frontowego
nowość     "20. rocznica wycofania Ikarusów 260 w MPK Łódź"       I piętro budynku frontowego
               

| Historia zajezdni Brus | Terminy zwiedzania zajezdni |

PO BRUSIE Z PRZEWODNIKIEM

Ta forma poznawania historii komunikacji miejskiej przypadła naszym gościom do gustu. Dzięki informacjom podanym w przysłowiowej pigułce uczestnicy dowiedzą się kilku ciekawostek o świecie łódzkiej komunikacji miejskiej oraz działalności muzealnej zajezdni. Wszystkie wycieczki trwają nieco ponad godzinę i odbywają się w formie pieszej po terenie zajezdni.

godz. 13.15 - "Pojazdy Zajezdni Muzealnej Brus i historia łódzkiej komunikacji" (ilość miejsc ograniczona do 25 osób). Start z przystanku tramwajowego na terenie zajezdni - o ile zbiorą się chętni.

godz. 14.15 - "Historia Zajezdni Muzealnej Brus i wystawy tematyczne" (ilość miejsc ograniczona do 20 osób). Start z przystanku tramwajowego na terenie zajezdni - o ile zbiorą się chętni.

ZABYTKOWE AUTA I HISTORYCZNY SCHRON

W ostatnim dniu tegorocznego sezonu na terenie zajezdni pojawią się członkowie grupy Retro Cars Masovia. Oznacza to, że zwiedzający będą mogli zobaczyć kilka ciekawych historycznych pojazdów, którymi opiekują się prawdziwi pasjonaci motoryzacji

Przy zwiedzaniu Zajezdni Muzealnej Brus zachęcamy do odwiedzenia pobliskiego schronu przeciwlotniczego (po drugiej stronie ul. Konstantynowskiej). Podziemna budowla z końca lat trzydziestych zgromadziła wiele ciekawych eksponatów takich jak stroje wojskowe, broń i amunicję czy dokumenty, dotyczących wojennej historii Polski. O wszystkim co związane jest ze schronem opowiedzą członkowie Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów "Kompanja Brus", którzy opiekują się militarnym obiektem.

PROPAGUJEMY HISTORIĘ KOMUNIKACJI

Odwiedzając dawną zajezdnię Tramwajów Podmiejskich będzie można wspomóc zbiórkę pieniężną, tym razem na propagowanie historii łódzkiej komunikacji miejskiej. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup, renowację i bieżące utrzymanie historycznych pojazdów i urządzeń związanych z transportem zbiorowym. Dzięki nim będzie można także zorganizować wydarzenia lub sfinansować wystawy poświęcone historii komunikacji miejskiej. Wystarczy zabrać ze sobą 1, 2 czy 5 złotych, a następnie wrzucić do jednej ze specjalnych kasowników-skarbonek, w które wyposażeni będą wolontariusze KMST.

JAK DOJECHAĆ NA BRUS?

Przypominamy, że na terenie zajezdni nie ma miejsc parkingowych dla samochodów, a przed budynkiem i jego terenem obowiązuje całkowity zakaz parkowania. Tymczasowa i bezpłatna możliwość zaparkowania auta istnieje wzdłuż ulicy Lontowej.

Dojazd na ul. Konstantynowską 115 zapewnia komunikacja miejska. Od niedzieli, 3 marca przystanki Konstantynowska - Zajezdnia Muzealna Brus (w kierunku Łodzi oraz Konstantynowa i Lutomierska) ze stałego zmieniły status na przystanki "na żądanie". Co to oznacza to oznacza dla pasażerów? Przeczytaj koniecznie!

Autobusy linii 43A BUS (Łódź: Dworzec Łódź Kaliska - Konstantynów Łódzki: Park Miejski) i 43B BUS (Łódź: Dworzec Łódź Kaliska - Lutomiersk: plac Jana Pawła II) obsługuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi. Na linii 43A i 43B obwiązuje taryfa czasowa oraz bilety okresowe w strefie 1 i 2.

Od 23 września 2019 roku do 31 marca 2020 roku trwa przerwa techniczna. Wszystkie terminy w kolejnym sezonie dostępne będą wiosną przyszłego roku w zakładce ZWIEDZANIE.

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments