Zaloguj Zarejestruj

Kolejne "drzwi otwarte" w Zajezdni Muzealnej Brus już 14 i 15 sierpnia

Okazji do odwiedzenia zabytkowej zajezdni tramwajowej na Brusie jest coraz mniej. Kolejna już w sierpniowy długi weekend. Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi zaprasza do zwiedzania w dniach 14 i 15 sierpnia.

Od początku tegorocznego sezonu turystycznego Zajezdnię Muzealną Brus odwiedziło już kilka tysięcy gości - z Polski i Europy. Kolejnych kilkuset odwiedzających pojawi się na dwóch ostatnich akcjach - we wrześniu i w listopadzie. Tymczasem w czasie zbliżającego się długiego weekendu, na Konstantynowską 115 można zajrzeć - w niedzielę (14 sierpnia) od 12.00 do 16.00 oraz w poniedziałek (15 sierpnia) od 12.00 do 18.00.

Jednocześnie przypominamy, że jedyne oficjalne terminy drzwi otwartych znajdują się na stronie KMST, a także na turystycznych stronach Urzędu Miasta Łodzi i Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi. W związku z powyższym w czasie prac przygotowawczych, w dniu udostępnienia zajezdni nie ma możliwości zwiedzania wcześniej niż od godziny 12.00.

>> Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na FB <<

Ideą działalności Zajezdni Muzealnej Brus jest udostępnienie znajdującego się na terenie taboru. Goście będą mogli zobaczyć kilka zabytkowych tramwajów (m.in. Herbrand VNB-125 z 1898 roku czy Duwag GT6 z 1957 roku) oraz historycznych autobusów (m.in. Jelcz PRI110U z 1982 roku i Mercedes O405N2 z 1995 roku), które stanowią trzon kolekcji zgromadzonej na potrzeby przyszłego muzeum. Dodatkową atrakcją będą krótkie kursy wagonu Konstal 803N po torze objazdowym wokół zajezdni.

Uzupełnieniem zewnętrznej ekspozycji taborowej są tematyczne ekspozycje wewnętrzne. Na pierwszym piętrze budynku administracyjnego znajdują są wystawy "Sygnalizacja świetlna na łódzkiej sieci tramwajowej w latach 60., 70. i 80.", "Tramwajowe mierniki elektryczne" oraz "Przegląd biletów czasowych i jednorazowych województwa łódzkiego 1994-2015". Pozostała część pomieszczeń jest wyłączona ze zwiedzania z uwagi na prace remontowe. Przepraszamy za trudności z tym związane!

JEDZENIE I POMAGANIE

Wizytując ZMB będą mogli Państwo wspomóc działania Klubu Miłośników Starych Tramwajów. W tym roku, prócz remontów i bieżącego utrzymania historycznych pojazdów, zbieramy na zakup kolejnych wozów oraz przygotowanie nowych wystaw tematycznych na terenie przyszłego muzeum transportu. Jak można stać się jednym z darczyńców? Wystarczy wrzucić 1, 2, 5 złotych lub więcej do specjalnie przygotowanych i oznaczonych... kasowników.

W poniedziałek w ramach gastrostrefy odwiedzi nas foodtruck o bardzo intrygującej nazwie - "Zjedz Mnie", gdzie dostępne będą naleśniki w różnych odsłonach.

ZWIEDZANIE INDYWIDUALNE CZY Z PRZEWODNIKIEM?

Na to pytanie każdy odwiedzający dawną zajezdnię tramwajową na Brusie musi odpowiedzieć sobie sam. Jednak jeśli chcieliby Państwo poznać historię tego ponad stuletniego obiektu lub poznać losy tramwajów i autobusów tutaj stacjonujących, nic prostszego. Wystarczy wziąć udział w godzinnej wycieczce z przewodnikiem po obiekcie. Początek każdej z nich został wyznaczony na przystanku autobusowym na terenie zajezdni. W niedzielę wycieczki ruszają o godz. 13.00 i 14.30, w poniedziałek o godz. 13.00, 14.30 i 16.00.

JAK DOJECHAĆ NA BRUS?

Dojazd na Brus (przystanek docelowy: Konstantynowska - Brus) zapewnia komunikacja miejska - tramwaje linii 9 do Konstantynowa Łódzkiego i linii 43 relacji Telefoniczna - Lutomiersk. Obowiązuje na nich taryfa miejska (od strony Łodzi) i podmiejska (od strony Konstantynowa i Lutomierska) oraz bilety okresowe.

Sierpień to wyjątkowy miesiąc, w którym Tramwajowa Linia Turystyczna kursuje dzień po dniu. Przejazd zabytkowym składem Konstal 5N+5ND z przełomu lat 50. i 60. będzie możliwy zarówno w niedzielę, 14 sierpnia, jak i w poniedziałek, 15 sierpnia. Szczegółowe informacje na temat przedsięwzięcia można znaleźć na stronie www.kmst.pl/liniaturystyczna.

Tegoroczne drzwi otwarte w Zajezdni Muzealnej Brus odbywają się w ramach obchodów 35-lecia Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Wydarzenia objęte są patronatem honorowym Wojewody Łódzkiego, Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Prezydenta Miasta Łodzi.

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments