Zaloguj Zarejestruj

593. Urodziny Łodzi w Zajezdni Muzealnej Brus

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi szykuje się na kolejne ważne wydarzenie. W najbliższy weekend, 30 i 31 lipca, Zajezdnia Muzealna Brus otworzy swoje bramy dla zwiedzających. W ten sposób włączamy się w obchody 593. Urodzin Łodzi.

To już kolejne drzwi otwarte w Zajezdni Muzealnej Brus oraz kolejne wspólne świętowanie urodzin naszego miasta. Od ostatniej możliwości zwiedzenia zajezdni minął miesiąc, lecz nasza ekipa organizacyjna nie odpoczywała przez ten czas. Zawsze wkładamy dużo pracy i zaangażowania, aby zwiedzający wychodzili z pozytywnymi wrażeniami z wizyty w przyszłym muzeum komunikacji. Tym razem obiekt będzie czynny w sobotę od 12.00 do 18.00 oraz w niedzielę od 12.00 do 17.00.

>> Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na FB <<

Zapraszamy do zwiedzenia zabytkowego kompleksu dawnej zajezdni tramwajowej na Brusie, w której sukcesywnie zachodzą zmiany, dzięki pracy wolontariuszy KMST. Z bliska będzie można obejrzeć zarówno przedwojenne tramwaje jak Lilpop III z 1939 roku czy Herbranda GE-58, pamiętającego początki komunikacji w Łodzi. Zajezdnia to także miejsce, w którym schronienie znalazły pojazdy jeżdżące niedawno po naszym mieście. Jest to między innymi kultowy już autobus Ikarus 280.70, czy pamiętany głównie z linii podmiejskich tramwaj Konstal 803N.

Zachęcamy również do wsparcia prowadzonej przez KMST zbiórki publicznej, której celem jest ratowanie oraz utrzymanie zabytkowego taboru tramwajowego. Wstęp na teren zajezdni jest bezpłatny, ale warto wspomóc Klub wrzucając 1, 2 czy 5 złotych do specjalnie przygotowanych i oznaczonych puszek i kasowników. To właśnie z tych pieniędzy prowadzimy remonty pojazdów oraz przygotowujemy nowe wystawy związane z komunikacją miejską w Łodzi.

WYSTAWY I ZWIEDZANIE

Zwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia oprócz kolekcji historycznego taboru tramwajowego i autobusowego, także niektóre wystawy tematyczne (m.in. "Sygnalizacja świetlna na łódzkiej sieci tramwajowej w latach 60., 70. i 80." czy "Tramwajowe mierniki elektryczne"). Pozostała część pomieszczeń jest wyłączona ze zwiedzania z uwagi na adaptację pod nowe ekspozycje. Dla osób, które chciałyby bardziej poznać historię Zajezdni Muzealnej Brus oraz historię łódzkiej komunikacji, przygotowaliśmy zwiedzanie zajezdni z przewodnikiem. Początek każdej wycieczki będzie miał miejsce na przystanku autobusowym na terenie zajezdni. W sobotę wycieczki ruszają o godz. 13.00, 14.30 i 16.00, w niedzielę o godz. 13.00 i 15.00.

TRAMWAJOWA LINIA TURYSTYCZNA

31 lipca (niedziela) do Zajezdni Muzealnej Brus będzie można dojechać Tramwajową Linią Turystyczną. Skład wagonów 5N+5ND z lat 60. obsługiwać będzie jedną z brygad na malowniczej linii 43, prowadzącej z Łodzi przez Konstantynów Łódzki do Lutomierska. TLT jest organizowana dzięki współpracy Klubu Miłośników Starych Tramwajów, MPK Łódź oraz Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi, a początki tego projektu sięgają już 2003 roku. Więcej informacji dostępnych jest pod adresem: kmst.pl/liniaturystyczna

JAK DOJECHAĆ NA BRUS?

Dojazd na Brus (przystanek docelowy: Konstantynowska - Brus) zapewnia komunikacja miejska - tramwaje linii 9 do Konstantynowa Łódzkiego i linii 43 relacji Telefoniczna - Lutomiersk, obsługiwanej zabytkowym taborem na jednej z brygad. Obowiązuje na nich taryfa miejska (od strony Łodzi) i podmiejska (od strony Konstantynowa i Lutomierska) oraz bilety okresowe. 

Tegoroczne drzwi otwarte w Zajezdni Muzealnej Brus odbywają się w ramach obchodów 35-lecia Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Wydarzenia objęte są patronatem honorowym Wojewody Łódzkiego, Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Prezydenta Miasta Łodzi.

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments