Print this page
Zmodernizowany wagon typu 803N Zmodernizowany wagon typu 803N

Remont "kanciaka" zmierza ku końcowi

Rate this item
(1 Vote)

Trwają intensywne prace przy uruchomieniu zmodernizowanego wagonu typu Konstal 803N nr 37. Pojazd jest częścią floty Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Tramwaj wróci na łódzkie tory w 2016 roku.

Popularne "kanciaki" kojarzą chyba wszyscy. To wagony 803N modernizowane przez Międzygminną Komunikację Tramwajową Sp. z o.o. od 1997 roku. Przebudowano ich raptem kilkanaście, a ich charakterystyczny wygląd stawia je w czołówce pretendentów do tytułu najbrzydszego tramwaju w Polsce.

Likwidację MKT przetrwał jedynie wóz o numerze 37, który został uratowany przed złomowaniem przez Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Było to możliwe dzięki wsparciu wielu miłośników komunikacji miejskiej oraz Zakładu Aparatury Elektrycznej "Woltan", łódzkiego producenta podzespołów do wagonów tramwajowych.

DRUGIE ŻYCIE NA BRUSIE

Po przetransportowaniu do Zajezdni Muzealnej Brus, członkowie Sekcji Techniczno-Remontowej KMST podjęli prace zmierzające do ponownego przywrócenia wagonu do ruchu. Do tej pory udało się przeprowadzić remont podwozia oraz uruchomić poszczególne instalacje elektryczne. Konieczna była również wymiana wózków. Następnie naprawiono stopnie wejściowe wraz z ogrzewaczami.

Obecnie prace skupiają się na naprawie drzwi. Poszczególne skrzydła zostały wyjęte, a skorodowane elementy wycięto. Naprawy dotyczą również poszycia zewnętrznego, gdzie wstawiono nowe fragmenty blachy. Trwa szpachlowanie ubytków. Do przeprowadzenia pozostają jeszcze drobne prace wewnątrz pojazdu.

DEBIUT NA TORACH W NOWYM ROKU

Tramwaj będzie utrzymywany w stanie z końca eksploatacji, czyli m.in. z malaturą nazywaną "jajecznicą" ze względu na jaskrawy dobór kolorów oraz naklejkami skopiowanymi ze wzoru stosowanego przez IVB Innsbruck. Wagon nie będzie wychuchaną, lśniącą perełką, co nie oznacza, że zamiarem prac będzie pozostawienie śladów po aktach wandalizmu ze strony pasażerów. Niestety na usunięcie części z nich, jak choćby wymiana porysowanych szyb, będzie trzeba jeszcze poczekać ze względu na związane z tym koszty.

Jeśli nie pojawią się nieprzewidziane okoliczności, tramwaj ponownie wyjedzie na tory w przyszłym roku.

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments